Kontakt

E-post adresser till all personal

 Björklinge skola 

Gånglåtsvägen 1
743 64 Björklinge

Tel:  018-727 79 05

Rektor 
Kristina Söderlund, e-post: kristina.soderlund@uppsala.se 
018 - 727 79 06

Biträdande rektorer
Karin Mann, e-post: karin.mann@uppsala.se
018 - 727 80 03

Anna Kristoffersson, e-post: anna.kristoffersson@uppsala.se
018 - 727 80 02

 

Skoladministration 
Telefonnummer: 018- 727 79 05

Marie Övragård, e-post: marie.ovragard@uppsala.se

VFU-ansvarig
Christina Falk-Johnasson, e-post: christina.falk.j@uppsala.se 
Tfn: 018-727 79 53

Skolsköterska
Karin Carlsson, e-post: karin.x.carlsson@uppsala.se
Tfn: 018-727 79 03

Skolläkare
Helena Salonen Ros
Tidsbeställning hos skolsköterskan, telefonnummer: 018-727 79 03

Skolpsykolog 
Viktor Lindén, e-post: viktor.linden@uppsala.se 
Tfn:072 - 468 26 77

Kurator
Skolkurator Johanna Hedlund e:post: johanna.hedlund@uppsala.se 
073-4321624

 

Uppsala musikskola
Bo Frick, musikskolechef, 018-727 20 77, bo.frick@uppsala.se
Lisa Broberg, bleckblås, lisa.broberg1@uppsalaskolor.net
Mats Broberg, tvärflöjt/piano, mats.broberg@uppsala.se 
Alejandro Lemos, gitarr, alejandro.lemos@uppsalaskolor.net
Eva-Lis Lööw, piano, eva-lis.loow@uppsalaskolor.net


Skolförsäkring (olycksfall)
Vid frågor om skador, kontakta Crawford & Co
telefon 08-514 200 00 eller olycksfall@crawco.se

Skolmåltider 
Restaurang Opalen
Tfn: 727 78 96
Husmor: Charlotta Ahlén charlotta.ahlen@uppsala.se


Vaktmästare 
Sören Palmqvist, e-post:  soren.palmqvist@uppsala.se 
Mobil: 0733-44 96 55
 

Personalrum
Rubinen år F - 1        727 79 01
Pärlan år 2 -3            727 78 99
Diamanten år 4 - 5    727 79 04

Förskoleklasser
Rubinen F-1A       727 77 09, 0734-23 56 32
Rubinen  F-1B      727 79 23, 0734-23 56 33
Smaragden F-C    727 78 93, 0734-23 56 34
                        
Fritidshem
Pärlan årskurs 2   727 78 98, 0734-23 56 31
Pärlan årskurs 3   727 78 98, 0730-93 89 51 
Rubienan A           727 77 09, 0734-23 56 32
Rubinen B             727 79 23, 0734-23 56 33
Smaragden           727 78 93, 0734-23 56 34

 

 

 

 

 

13 augusti 2018