Kontakt

 Björklinge skola 

Gånglåtsvägen 1
743 64 Björklinge

Tel:  018-727 79 05

Rektor 
Kristina Söderlund, e-post: kristina.soderlund@uppsala.se 
018 - 727 79 06

Biträdande rektorer
Karin Mann, e-post: karin.mann@uppsala.se
018 - 727 80 03

Anna Kristoffersson, e-post: anna.kristoffersson@uppsala.se
018 - 727 80 02

Skoladministration 

Telefonnummer: 018- 727 79 05

Marie Övragård, e-post: marie.ovragard@uppsala.se

VFU-ansvarig
Elizabeth Sundberg Jansson, e-post: elizabeth.sundberg@skola.uppsala.se

Skolsköterska
Karin Carlsson, e-post: karin.x.carlsson@uppsala.se
Tfn: 018-727 79 03

Skolläkare
Tidsbeställning hos skolsköterskan, telefonnummer: 018-727 79 03

Skolpsykolog 
Åsa Åbjörnsson, e-post: asa.abjornsson@uppsala.se
Tfn: 018-7279088

Logoped
Miranda Ragnarsson, e-post: miranda.ragnarsson@uppsala.se
Sofia Sörensen, e-post: sofia.sorensen@skola.uppsala.se
Tfn: 018 - 727 82 23

 

Skolförsäkring (olycksfall)
Vid frågor om skador, kontakta Crawford & Co
telefon 08-514 200 00 eller olycksfall@crawco.se

Skolmåltider - måltidsservice
Restaurang Opalen 
Tfn: 727 78 96
Kökschef: Yesim Sözner, e-post: yesim.edbergsozener@uppsala.se

Uppsala Kulturskola
Kulturskolechef: Ella-Kari Norberg, 018-727 20 77
uppsalakulturskola.se

Tisdag, Smaragden: Magnus Stjernberg, gitarr
Onsdag, musiksalen: Mats Broberg, tvärflöjt, piano
Torsdag, musiksalen: Lisa Broberg, valthorn, trumpet, (althorn, trombon)
Fredag, musiksalen: Svetlana Opman, piano

 

Vaktmästare 
Jan Alm, e-post: jan.alm@uppsala.se
Mobil: 0733-44 96 55
 

Personalrum
Rubinen år F - 1        727 79 01
Pärlan år 2 -3            727 78 99
Diamanten år 4 - 5    727 79 04

Förskoleklasser
Rubinen F-1A       727 77 09, 0734-23 56 32
Rubinen  F-1B      727 79 23, 0734-23 56 33
Smaragden F-C    727 78 93, 0734-23 56 34
                        
Fritidshem
Pärlan årskurs 2   727 78 98,  0734-23 56 31
Pärlan årskurs 3   727 78 89, 0730-93 89 51 
Rubienan A           727 77 09, 0734-23 56 32
Rubinen B             727 79 23, 0734-23 56 33
Smaragden           727 78 93, 0734-23 56 34

 

 

 

 

 

Uppdaterad:

Andra sidor under: Kontakt